Przychody z udostępniania grafik stworzonych przez sztuczną inteligencję nie są przychodami z tytułu praw autorskich ani z osobistej działalności podatnika - wynika z indywidualnej interpretacji
Podatnik do września 2022 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Po jej zamknięciu utrzymuje się z pracy na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo osiąga niewielkie przychody z dwóch źródeł internetowych:
W 2024 r. jego łączny przychód z obu tych źródeł wyniósł około 3000 zł.
Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że uzyskiwane przez niego przychody z platform internetowych powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o PIT. Jak wskazał we wniosku, jego działalność ma charakter pasywny (treści raz umieszczone na platformach generują przychody bez konieczności ich aktualizowania), nie prowadzi tej aktywności w sposób zorganizowany, nie zamierza rozwijać jej na większą skalę, nie wykorzystuje też w niej składników majątku, które wcześniej służyły prowadzonej działalności gospodarczej. Jego zdaniem nie ma więc podstaw, by traktować te przychody jako przychody z działalności gospodarczej.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w rozumieniu ustawy o PIT pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność, która:
Jeżeli rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku podejmowana aktywność spełnia przesłanki uznania jej za działalność gospodarczą nawet mimo niespełnienia formalnych wymogów. Jednak w sytuacji opisanej we wniosku przychody z tytułu udostępniania sklonowanego głosu oraz wygenerowanej grafiki zostały osiągnięte w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ w działaniu podatnika nie ma zorganizowania ani ciągłości.
Dyrektor KIS wskazał następnie, że - zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 3 października 2007 r. (sygn. II CSK 207/07) - głos można uznać za element wizerunku danej osoby, jeśli jest na tyle charakterystyczny i wyróżniający się, by można było wskazać konkretną osobę, od której pochodzi. Głos wnioskodawcy sklonowany przy użyciu sztucznej inteligencji stanowi syntetyczny obraz oryginalnego głosu, jednak na jego podstawie podatnika nie można zidentyfikować osoby, do której należy. Dlatego przychodów z tytułu udostępniania sklonowanego głosu nie można zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Jest to natomiast przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Przychodem z innych źródeł jest również przychód z tytułu udostępniania grafiki stworzonej przez sztuczną inteligencję. Nie mieści się on bowiem w kategorii przychodów z tytułu praw autorskich (stworzone w taki sposób grafiki nie są utworami), nie stanowią również efektu osobistej działalności podatnika.
Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z praw majątkowych
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT1.4011.190.2025.1.MN z 29 kwietnia 2025 r.