Spółka zakwalifikowała wypłacone zleceniobiorcy wynagrodzenie za usługę reklamową jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, jednak Dyrektor KIS uznał, że był to przychód z praw majątkowych. W efekcie zleceniobiorca nie mógł skorzystać z ulgi dla młodych.
Spółka produkująca i sprzedająca produkty kosmetyczne wykorzystuje do promocji swoich towarów m.in. portale społecznościowe. Spółka zawarła umowę o świadczenie usług promocyjnych ze zleceniobiorcą, który nie ukończył 26. roku życia, nie jest pracownikiem spółki i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług reklamowych z wykorzystaniem prawa do wizerunku. Zleceniobiorca zobowiązał się do stworzenia materiałów wideo z wydarzenia organizowanego przez spółkę i do ich publikacji na swoich profilach w serwisie społecznościowym, które mają duże zasięgi i przez to gwarantują szerokie grono odbiorców materiałów tworzonych na podstawie umowy. Ponadto udzielił spółce licencji do stworzonych przez siebie materiałów oraz do wykorzystania swojego wizerunku utrwalonego w tych materiałach.
Spółka jest zdania, że głównym zadaniem zleceniobiorcy wynikającym z umowy było osobiste świadczenie usług promocyjnych we współpracy ze spółką i na podstawie jej wytycznych. Tak skonstruowana umowa odpowiada umowie zlecenia, dlatego przychód zleceniobiorcy uzyskany z opisanej umowy należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. W konsekwencji należy do niego zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT (a więc tzw. ulgę dla młodych). Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Ocenił, że źródła powstania przychodu po stronie zleceniobiorcy upatrywać należy w jego rozpoznawalnym wizerunku. Skoro zleceniobiorca wyraża zgodę na utrwalanie i rozpowszechnianie swojego wizerunku i otrzymuje za to wynagrodzenie, to niezależnie od rodzaju umowy, jaką zawarł ze spółką, przychody uzyskiwane z tego tytułu będą przychodami z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Ulga dla młodych, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, nie obejmuje przychodów z tego źródła. Dlatego spółka jest zobowiązana, żeby jako płatnik obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy od świadczenia, którego dotyczył wniosek.
Ulga dla młodych nie obejmuje działalności nierejestrowej
Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.740.2024.2.KKA z 13 lutego 2025 r.